• Zajęcia logopedyczne:

• Zimowe i świąteczne zabawy logopedyczne
        • 09.01.2023
        • Zimowe i świąteczne zabawy logopedyczne

• Miks zabaw świąteczno-logopedycznych to nie tylko usprawnianie aparatu mowy, lecz także nauka prawidłowej artykulacji, a także planowania, samodzielności i kreatywności. Wszystkie dzieci świetnie sobie poradziły!
        • W grudniu na zajęciach logopedycznych wprowadzony został świąteczny nastrój dzięki zabawom i ćwiczeniom związanym z Bożym Narodzeniem. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach logorytmicznych, śpiewały piosenki o tematyce zimowo-świątecznej, wykonywały ćwiczenia artykulatorów, naśladując Mikołaja lub bałwanki. Nie zabrakło ćwiczeń oddechowych (ozdabialiśmy Mikołajom brody i pierniczki rozdmuchiwaną farbą, układaliśmy świąteczne obrazki i ozdoby za pomocą słomki, uczyliśmy nawet renifery latać), memory, układanek, sudoku, piekło-niebo i innych zabaw – w każdej roiło się od obrazkowych pierniczków, prezentów czy śnieżynek.

W terapii logopedycznej ważne jest, by zarówno ćwiczyć buzię i język (ale też oddech czy fonację), jak i usprawniać artykulację, rozmawiając np. z dziećmi o świętach. Ćwiczyliśmy też motorykę małą, koordynację oko – ręka czy współdziałanie półkul mózgowych. Z niektórymi uczniami trzeba jeszcze ćwiczyć kategoryzację i utrwalanie takich pojęć, jak wielkość, kolejność. Ważne są też ćwiczenia słuchowe (słuchu fonematycznego), np. rozpoznaj i dopasuj głoski.

Edyta Malinowska-Klimiuk

logopeda

• Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508