• Zajęcia logopedyczne:

piątek – godz. 11.30–14.30

Konkurs logopedyczny

01.03.2017 10:56
      W ramach Europejskiego Dnia Logopedy zorganizowany został w szkole konkurs logopedyczny
      "Czy słyszysz "ż/rz"?

Przyjrzyj się tej żabie – jak tu dużo rzeczy!

Krzesło, ryż i łóżko, wąż, który nie beczy.

Policz, ile widzisz obrazków z głoską „ż/rz”.

Może tę zabawę wygrasz właśnie ty?

☺ ☺ ☺

Plakat z żabą można dokładnie obejrzeć na tablicy znajdującej się na holu głównym. Wypisz nazwy obrazków, w których słychać „ż/rz”, zgłoś się do logopedy do 7 marca, poprawnie powiedz lub przeczytaj swoje wyrazy i wygraj nagrodę!

Europejski Dzień Logopedy 2017

01.03.2017 10:55
      6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Celem wprowadzenia tego święta jest zarówno ułatwienie dostępu do profesjonalnej diagnozy osobom z zaburzeniami mowy, jak i rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy oraz pomoc osobom zainteresowanym rozwiązaniem problemów z komunikacją słowną.

Akcja jest adresowana do rodziców, których niepokoi rozwój mowy swoich dzieci, a także do rodziców dzieci korzystających z terapii logopedycznej w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Celem ogólnoeuropejskiej akcji jest zapewnienie bezpłatnej diagnozy i porady logopedycznej, wczesne rozpoznawanie zaburzeń wymowy oraz szerzenie wiedzy o profilaktyce zaburzeń mowy.

Zapraszamy zainteresowanych rodziców na konsultacje logopedyczne w dniach 7 i 8 marca 2017 r. w godz. 10.3015.30, I piętro, pokój 12. Konsultacji udzielać będzie logopeda szkolny Edyta Malinowska-Klimiuk.

Zajęcia grupowe w klasach I i II

10.12.2016 14:33
      Celem grupowych zabaw logopedycznych jest rozbudzanie aktywności słownej dzieci oraz zwiększanie możliwości poprawnego i twórczego opanowania jęzka.

Wykorzystując zabawę, można pomagać w nauce poprawnej wymowy i w rozwijaniu sprawności aparatu mowy. W ciągu ostatnich tygodni przeprowadzone zostały zajęcia w klasie I i klasach II, podczas których uczniowie w formie zabawy usprawniali język, wargi i policzki oraz wdrażali narządy artykulacyjne do wyraźnej pracy podczas mówienia; ćwiczyli prawidłowy tor oddechowy; rozwijali słuch fonemowy i koordynację słowno-ruchową; zwracali uwagę na wyrazistą wymowę samogłosek; kształtowali prawidłowe nastawienie głosu; doskonalili poczucie rytmu; rozwijali słownictwo czynne.

Wskazówki i porady dla Rodziców

14.09.2016 14:57

Rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć logopedycznych w naszej szkole. Podczas każdych zajęć logopeda określa zakres i  intensywność zadań z dzieckiem, daje wskazówki do ćwiczeń wykonywanych w domu. Tylko systematyczna i codzienna praca z dzieckiem może przynieść pożądany efekt. Zajęcia w szkole raz w tygodniu to za mało!

To przede wszystkim od Rodziców zależy, jak będzie mówić dziecko. Oto kilka wskazówek i porad, jak zorganizować i prowadzić ćwiczenia w domu:

- Dobrze jest wyznaczyć stałą porę dnia, podczas której zawsze będziecie Państwo ćwiczyć z dzieckiem (np. po kolacji, przed wieczorną bajką). Systematyczność to podstawa!

- Czas trwania ćwiczeń należy dostosować do aktualnych możliwości dziecka i jego dziennej kondycji – gdy jest wypoczęte, pracujcie Państwo dłużej, gdy czuje się zmęczone czy niespokojne, wystarczy kilka minut.

- Warto wykorzystywać każdą okazję podczas codziennych zabaw i zajęć, by utrwalać prawidłową wymowę.

- Należy chwalić dziecko za najdrobniejsze osiągnięcie, cieszyć się jego sukcesem!

- Nie wolno zniechęcać się, nie widząc natychmiastowych efektów – na sukces trzeba cierpliwie zapracować.

- Pamiętajcie Państwo, że to Wy odpowiadacie za przyszłość swojego dziecka!

Zapraszam na konsultacje osobiste (pok. 12) i telefoniczne (tel. 85 683 88 33 wew. 39). Jestem do Państwa dyspozycji we wtorki i środy w godz. 11.30–15.30.

• Czarodziejski pociąg – zajęcia logopedyczne w klasie Id

04.05.2016 14:17

Podczas grupowych zajęć logopedycznych w dniu 20 kwietnia br. doskonaliliśmy prawidłową wymowę kolejnej głoski szumiącej – „cz”. Dzieci prawidłowo odgadły, jakiej głosce poświęcone miały być zajęcia, odgadując zagadki z tą głoską.

Przypomnieliśmy sobie, jak układają się język oraz wargi podczas prawidłowego wymawiania „cz”. Żeby dzieci jeszcze bardziej zrozumiały konieczność unoszenia języka za górne ząbki, przeprowadziliśmy smaczną zabawę logopedyczną: dzieci smarowały sobie wałeczek dziąsłowy kremem czekoladowym, a następnie zlizywały z niego czekoladę, powodując wymuszoną, ale przyjemną pionizację języka. Plastikowe łyżeczki-zwierzątka dzieci musiały następnie wylizać do czysta, żeby wyglądały jak umyte – po to, by raz jeszcze pobudzić język do pracy. Podczas zajęć nazywaliśmy też zdjęcia z przedmiotami i miejscami, w których nazwach słychać „cz”, niektóre wyrazy musieliśmy zdrobnić, żeby usłyszeć naszą głoskę. Zdjęcia posłużyły uczniom do różnych zabaw językowych i pamięciowych.

Na koniec zajęć dzieci uzupełniały wagony pociągu, który wiózł wszystko to, co ma „cz” w swojej nazwie (głoska mogła występować na początku, w środku lub na końcu). Dzieci miały fantastyczne pomysły – w wagonach znalazły się m.in.: czapki, teczki, nożyczki, patyczki, spódniczki, czaple, paczki, a nawet poczta i czołg. Wkrótce można będzie obejrzeć galerię prac uczniów, na którą złożą się wykonywane w parach podczas zajęć czarodziejskie pociągi.

• Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły