• Spotkanie z pszczelarzem

          • W dniu 15 czerwca uczniowie klasy II c spotkali się z pszczelarzem, panem Wojciechem Bołbot, tatą Blanki. Pan Wojciech opowiedział dzieciom wiele ciekawostek z życia pszczół, zaprezentował film na ten temat, pokazał uczniom żywe pszczoły w specjalnie przygotowanej gablotce. Uczniowie zapoznali się z ubiorem, narzędziami i akcesoriami pszczelarzy. Na pamiątkę spotkania uczniowie własnoręcznie wykonali świece z prawdziwego pszczelego wosku.

            To był niezapomniany dzień dla wszystkich uczestników spotkania, a ciekawostki z życia pszczół zostaną w pamięci uczniów na długi czas. Z pewnością zainspirował dzieci do założenia w przyszłości własnej pasieki. 

            Dziękujemy panu Wojciechowi za przekazaną w bardzo atrakcyjny sposób wiedzę na temat tak bardzo potrzebnych i pożytecznych owadów i poświęcony czas.

            Tekst: Dorota Siomko

            Zdjęcia: Justyna Birycka

          • Tydzień z pasją w IIc

          • Tydzień od 6 do 10 czerwca został nazwany „Tygodniem z pasją” w klasie II c. Co się za tym kryje? Był to czas, podczas którego uczniowie mieli okazję pochwalić się przed innymi swoimi talentami, pasjami, zainteresowaniami, umiejętnościami i kolekcjami. Marta Znaczko pokazała wszystkim kolekcję zdjęć różnych ras psów wraz z ich opisami. Hanna Pawluczuk i Gracjan Wierszko wtajemniczyli pozostałych uczniów w sztukę walki judo i opowiedzieli ciekawostki związane z zajęciami judo, na które uczęszczają. Hania zaprezentowała wszystkim swoje  kimono, Gracjan nowo zdobyty biało-żółty pas. Wspólnie przygotowali pokaz walki. Hania Targosz razem z Martą Znaczko zaprezentowały pokaz tańca mażoretek. Lenka Kowalczuk zagrała na gitarze, a Marcel Świątek na flecie. Marcel zadziwił wszystkich tym, że sam nauczył się na nim grać!

             To był bardzo ważny tydzień dla wszystkich, gdyż dużo dowiedzieliśmy się o sobie nawzajem i o tym, że warto jest rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

            Wychowawca: Dorota Siomko

        • ,,Mistrzowie Języka Ojczystego " z naszej szkoły! ​
          • ,,Mistrzowie Języka Ojczystego " z naszej szkoły! ​

          •  

            ​​​​​​

            Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce zdobyła I miejsce w  Międzyszkolnym Konkursie Poprawnej Polszczyzny pod patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka ,,Mistrzowie Języka Ojczystego ", który odbył się  14 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Hajnówce. 

            Naszą szkołę reprezentował czteroosobowy zespół z klas siódmych a, b, c, d: Łukasz, Magdalena, Anastazja i Wiktoria. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu składni, słowotwórstwa, fleksji, frazeologii i leksyki, znać zasady ortografii i interpunkcji  oraz wygłosić przemówienie o Januszu Kusocińskim. To była prawdziwa rywalizacja.  

            Zwycięzcom gratulujemy!  

            Organizatorom konkursu dziękujemy za miłą zabawę. 

            Barbara Sylwestruk

          • Warszawa - wycieczka klas 7c i 7d

          •    7 czerwca z samego rana wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty. Następnie energicznym krokiem wyruszyliśmy na spacer po Starym Mieście. Poznaliśmy część historii i dużo ciekawostek o tym cudownym miejscu. W trakcie wycieczki zawędrowaliśmy do Muzeum Warszawy. Korytarze się nie kończyły i odkrywaliśmy coraz więcej tajemnic miasta: jak zmieniał się herb Warszawy, gdzie się podziała Syrenka, obrazy, rzeźby i różne drogocenne bibeloty.

               Nie zabrakło nam czasu na ogromne lody i zakup pamiątek.

               Po południu udaliśmy się do teatru Studio Buffo, gdzie mieliśmy przyjemność oglądać spektakl „Romeo i Julia” w nowoczesnym wydaniu. Kurtyna wodna, światła, śpiew, świetna gra aktorów zagwarantowały nam niezapomniane wrażenia. Choć później wszyscy byliśmy mokrzy, to było warto.

               Po całym dniu atrakcji zmęczeni, ale szczęśliwi, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

            Sofia Grygoruk

        • Wycieczka klas VIII b i VIII d w Góry Świętokrzyskie i do Sandomierza
          • Wycieczka klas VIII b i VIII d w Góry Świętokrzyskie i do Sandomierza

          • W dniach 31.05- 01.06.  uczniowie klas VIII b i VIII d uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie i do Sandomierza. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zdobycia Łysej Góry. Weszliśmy  na Święty Krzyż, tam zwiedziliśmy klasztor oraz zobaczyliśmy  gołoborza. Następnie udaliśmy się do miejscowości Ujazd, gdzie znajduje się zamek Krzysztopór. Poznaliśmy jego historię i tajemnice, spacerowaliśmy po  zakamarkach.

            Drugiego dnia udaliśmy się do Krzemionek Opatowskich, by zobaczyć rezerwat archeologiczny chroniący zespół kopalń krzemienia pasiastego.

            Ostatnim punktem wycieczki był Sandomierz, niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą. Poznaliśmy historię miasteczka. Przespacerowaliśmy się Trasą Podziemną oraz mieliśmy okazję zobaczyć Wąwóz św. Jadwigi.

            Czas wolny poświęcaliśmy na podziwianie sandomierskiej starówki.

            Był to nasz ostatni wyjazd w takim gronie. W drodze powrotnej wspominaliśmy nasze wspólne wycieczki.

            Ola Klimuk i Gabrysia Kiczkajło  

             

        • Warsztaty i pokazy chemiczne
          • Warsztaty i pokazy chemiczne

          • Dnia 10 czerwca 2022r. uczestnicy kółka chemicznego zorganizowali warsztaty chemiczne dla uczniów klasy 4c.

            Pod kierunkiem nauczycielki chemii p. Elżbiety Stepaniuk przygotowali szereg  ciekawych i „wybuchowych”  doświadczeń . Uczniowie klasy czwartej samodzielnie wykonywali  eksperymenty  „samopompujący się balonik” oraz odczytywali zaszyfrowaną wiadomość atramentem sympatycznym.

            Wszystkie doświadczenia udały się , zrobiły wielkie wrażenie na młodszych koleżankach i kolegach , najbardziej „pasta dla słonia”, węże Faraona czy ciecz nienewtonowska. Uczniowie przekonali się , że nauka może być przyjemna, a warsztaty chemiczne to zabawa dla wszystkich , niezależnie od wieku.

                                            

             Uczniowie klasy 8c i 8d- uczestnicy kółka chemicznego

          • Curriculum vitae w wydaniu klasy VIIIc

          • Jak należy napisać dobre CV, gdy ma się tylko 15 lat? To nie lada zadanie. Dlatego klasa 8c zrobiła to w zupełnie inny sposób. Podróżując w czasie znaleźliśmy w roku 2042 i wyobraziliśmy sobie, że mamy 35 lat staramy się zmienić pracę na dużo lepszą. Mamy za sobą już edukację, a na rynku pracy jesteśmy aktywni od co najmniej kilku lat. Niektórym z nas to zadanie ogromnie się spodobało i dawali upust swoim marzeniom i fantazji, inni obawiali się, że „zapeszą” i przez to nic się nie spełni. Atmosfera była dodatkowo podbudowana faktem ostatnich dni w szkole podstawowej. 

            Następstwem zaangażowania uczniów były kolejne pomysły: a może w roku 2042 przeczytajmy te CV i sprawdźmy co się spełniło? A może zróbmy to wspólnie? Odnajdźmy się 15.06.2042, odnajdźmy panią od polskiego i przeczytajmy wszystkie razem! Zakopmy je w miejscu, które tylko my znamy! 

            I tak właśnie zrobiliśmy! 

            Data w kalendarzu jest zapisana. Uczniowie stwierdzili, że nie muszą notować instrukcji ze wskazówkami odnalezienia naszego skarbu, bo:„proszę pani, to jest wydarzenie, które na pewno zapisze się mocno w pamięci każdego z nas” 

            Edit: Uwaga, zdjęcia poglądowe. Prosimy nie przekopywać terenu szkoły! 

            Klasa VIIIC & Agnieszka Krok 

          • Wycieczka do Ziołowego Zakątka klas IV b i IV c

          • Dnia 3 czerwca 2022 klasy IV b i IV c były na wycieczce szkolnej w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Wyjechaliśmy o 8 rano spod szkoły. Dotarłszy na miejsce przywitała nas pani  przewodnik, która oprowadziła nas po najciekawszych miejscach Ziołowego Zakątka. Przedstawiła nam historię powstania tego urokliwego ośrodka, opowiedziała o ciekawych gatunkach ziół, kwiatów ogrodowych oraz o ich właściwościach leczniczych. Mieliśmy możliwość obejrzenia kolekcji roślin zielarskich, górskich, bagiennych i błotnych. Odwiedziliśmy również szałas bimbrownika. Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie samodzielnie wykonaliśmy ziołowe herbatki. Podglądaliśmy również  życie zwierząt domowych w Wiejskiej Zagrodzie Edukacyjnej. Po spożyciu pysznego obiadu udaliśmy się na wyjątkowy plac zabaw wykonany wyłącznie z drewna. Spróbowaliśmy również domowych lodów z dodatkami ziół i kwiatów, po czym trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do Hajnówki.

          • Projekt klasy 5c „Zostań wynalazcą!” po przeczytaniu lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

          • Praca z lekturą to świetna okazja, aby dać uczniom możliwość działania i rozbudzić drzemiącą w dziecku kreatywność. Powieść Rafała Kosika ,,Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”,  którą właśnie omawiała klasa 5c, zachęciła młodych czytelników do podjęcia własnych prób twórczych i wykreowania czegoś nowego, a zarazem  przydatnego we współczesnej rzeczywistości. Uczniowie najpierw stworzyli projekt, następnie zbudowali prototyp wynalazku, by na końcu go opisać, stworzyć instrukcję obsługi oraz zaprezentować przy całej klasie. Wynalazki, których konstruowanie było domeną jednego z bohaterów lektury oraz jego ojca, zainspirowały uczniów z klasy 5c. Czekajmy więc cierpliwie na opatentowanie niezwykłych projektów.  

            Być może wśród tych uczniów znajdzie się następca Leonarda da Vinci?

            Wystawa prac dostępna w holu na pierwszym piętrze. Zapraszamy. 

             

            Agnieszka Krok 

          • Od sadzonki do drzewa – nie taka trudna droga

          • W dniu 13 maja uczniowie klas Ia, IIb i IIc przystąpili do sadzenia na terenie szkoły otrzymanych od Nadleśnictwa Bielsk Podlaski i Szkółki Leśnej w Grabowcu sadzonek drzew i krzewów. Akcja została przeprowadzona w ramach innowacji pedagogicznej "Od sadzonki do drzewka - nie taka trudna droga" autorstwa Doroty Siomko, Ewy Trusiewicz i Sylwii Golonko. Podzieleni na zespoły i z wielkim zaangażowaniem uczniowie kopali dołki, nosili wodę do podlewania, delikatnie umieszczali sadzonki w ziemi i je zasypywali. Nie zapomnieli również o ich podlaniu. 

            Na koniec uczniowie byli zaskoczeni i szczęśliwi, że sadzenie drzew i krzewów nie jest wcale takie trudne, a wręcz bardzo przyjemne i fascynujące. Przede wszystkim okazało się to wspaniałą zabawą.

            Sylwia Golonko

            Dorota Siomko

            Ewa Trusiewicz

             

          • Z wizytą w Szkółce Leśnej w Grabowcu

          • Uczniowie klas Ia, IIb i IIc  przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej „Od sadzonki do drzewka – nie taka trudna droga”. W ramach jej realizacji klasy IIb i IIc wybrali się do Szkółki Leśnej w Grabowcu na zajęcia edukacyjne i po odbiór sadzonek wybranych wcześniej drzew i krzewów ozdobnych. Sadzonki zgodziło się podarować naszej szkole Nadleśnictwo w Bielsku Podlaskim.

            W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się jaki jest cykl powstawania drzewa od nasionka do drzewka, zapoznali się z produkcją szkółkarską, funkcjonowaniem szkółki leśnej, pracą i obowiązkami osób w niej zatrudnionych.

            Na koniec spędzili czas przy ognisku z kiełbaskami i zabawach ruchowych z panią leśnik. Uczniowie najbardziej zaangażowani w zabawę otrzymali niewielkie upominki.

            Dziękujemy Nadleśnictwu Bielsk Podlaski, a w szczególności pani leśnik - Joannie Kwiatkowskiej,  za ofiarowane szkole sadzonki drzew i krzewów ozdobnych oraz Szkółce Leśnej w Grabowcu za miłe przyjęcie.

            Dorota Siomko

            Ewa Trusiewicz

          • Wycieczka do Warszawy – klasa IV d i V c

          •    Uczniowie klasy IV d i V c rozpoczęli dzień 10 maja 2022 roku bardzo wcześnie. Już o 6.00 zaczęła się ich podróż do stolicy Polski. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Warszawie i pierwsza taka całodzienna wycieczka. Widać było podekscytowanie na twarzach uczniów.

               Pierwszym punktem programu była wystawa Cosmos Discovery w Muzeum Nowej Pragi. Poznaliśmy historię załogowych lotów kosmicznych od jego początków do obecnych i planowanych misji. Ta wyjątkowa wystawa powstała we współpracy z amerykańską NASA oraz muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere. Wystawa zawierała setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet. Każdy z uczniów otrzymał również kartę kosmiczną - kartę kosmonauty z nazwiskiem i historią życia prawdziwego astronauty.

               Najwięcej radości sprawiła uczniom symulacja szkolenia astronautów i najnowocześniejsza technologia 3D w interaktywnym, kosmicznym obozie treningowym. Okazało się, że wielu naszych uczniów rewelacyjnie sobie radzi w stanie nieważkości.

              Pełni wrażeń udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie mogliśmy zobaczyć prawdziwe symbole Warszawy: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek, Pomnik Małego Powstańca, Teatr Narodowy oraz Grób Nieznanego Żołnierza.

              Następnie mieliśmy możliwość na chwileczkę zapomnieć o tym, że jesteśmy ludźmi podczas seansu „Jesteśmy kosmitami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Przed filmem odbył się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów Planetarium. Potem wspólnie wyruszyliśmy na poszukiwania śladów życia w kosmosie. Przemierzyliśmy razem Układ Słoneczny, zbadaliśmy grunt marsjański, a nawet dno głębokiego oceanu Europy- jednego z księżyców Jowisza.

              Kolejnym punktem programu był prawdziwy raj dla miłośników nauki – Centrum Nauki Kopernik. Tu nasi uczniowie mogli odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Każdy z nich mógł poczuć się jak badacz i odkrywca samodzielnie przeprowadzając doświadczenia, przekonując się, jak nasze zmysły pozwalają nam odbierać świat.

               Nie samą nauką człowiek żyje, a wszyscy wiedzą, że nasz mózg lubi słodkie. W związku z tym na zakończenie naszej wycieczki mieliśmy zaplanowane słodkie warsztaty w Manufakturze Cukierków. Rozpoczęliśmy je od odrobiny teorii. Dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między manufakturą a fabryką oraz jak można pozyskiwać naturalne barwniki. Po krótkiej dawce teorii zobaczyliśmy cały proces wytwarzania lizaków, a następnie wszyscy uczniowie mogli własnoręcznie przygotować swojego niepowtarzalnego lizaka. Za uwagę i cierpliwość wszystkich uczestników nagrodzono ciepłymi karmelkami. Na zakończenie warsztatów każdy z uczniów otrzymał dyplom uczestnictwa oraz paczkę cukierków, które zostały rozdane uczniom w autokarze.

               Okazało się, że dawka cukru dodatkowo pobudziła naszych uczniów i nikt nie wyglądał na zmęczonego. Mimo napiętego programu wszyscy uczniowie dali rady. Pogoda dopisała jak również i nastroje.

            Barbara Dudzicz

            Krzysztof Romaniuk

            Dorota Siomko

          • Jak poznawaliśmy mitologię grecką w klasie 5b?

          •    Pierwszym krokiem do zaangażowania uczniów w naukę były projekty. Prace przedstawiające bogów greckich wciąż są wyeksponowane w holu głównym. Każdy wykazał się tym, w czym jest najlepszy w takich zadaniach: umiejętnością selekcji informacji, rozmieszczenia treści na kartce, kreatywnością, dokładnością lub tworzenia rysunku. 

               Jeśli byliśmy w Grecji, to na lekcjach języka polskiego i godziny wychowawczej nie mogło zabraknąć retoryki - nauki powstałej właśnie w starożytnej Grecji. Wykorzystaliśmy różne tematy do nauki dyskutowania, czyli wyrażania swojego zdania w odpowiedni sposób, argumentowania i komunikacji słownej. Zespół klasowy zrobił ogromne postępy! Zaczęliśmy nieśmiało od tematów aktualnych, a nasz cykl dyskusyjny skończyliśmy „Sądem nad Syzyfem”. 

               Zwieńczeniem klasowych lekcji mitologicznych była „Uczta na Olimpie”, czyli klasowy wieczorek tematyczny. Do sali przybyli bogowie greccy: Zeus, Posejdon, Hera, Demeter, Hermes, Apollon, Atena, Artemida, Hefajstos i inni. Warunkiem dostania się na ucztę był co najmniej jeden boski element: strój lub atrybut. Najpierw uczniowie musieli przejść przez labirynt, w którym Minotaur stał się na chwilę niewidzialny. Zasady były proste: cztery grupy, cztery zadania, zakaz mijania się na ścieżkach (ryzyko wpadnięcia do Tartaru!). Wykonanie wszystkich zadań i współpraca między grupami z mijaniem się = pokonanie Minotaura. Zadanie wypełniły wszystkie grupy! Dodatkowo uczniowie wykazali się dużą wiedzą omówionych mitów, poznali język grecki (zadanie: napisz nazwę swojej grupy używając liter greckich) oraz dowiedzieli się jak rozszyfrować wiadomość używając szyfru Juliusza Cezara. Brawo! Dziękujemy dziewczynom z klasy za stworzenie doskonałego labiryntu Dedala na szkolnym boisku. W sali uczniowie kosztowali boskiego nektaru i ambrozji, przy dźwiękach muzyki greckiej. To dało im nie tylko nieśmiertelność na jakiś czas, ale również siłę równą Syzyfowi. Następnie zagrali w Mitologiczne Taboo. Jak wytłumaczyć co to jest Hades, gdy wszystkie słowa, które chcemy użyć są zakazane? To było nie lada zadanie. 

              Następnie Tosia z Mają zrobiły skrzydła Dedala i każdy mógł poczuć się jak mityczny wynalazca. Tablica ze skrzydłami jest przy naszej sali. Zapraszamy do zrobienia sobie zdjęcia. 

              Mitologia grecka zatrzymała się w umysłach uczniów na dość długo i wszyscy z niecierpliwością czekają odkrywania kolejnych mitów w przyszłym roku. 

             

            Agnieszka Krok

          • Na pomoc płazom

          • Każdego roku Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego organizuje Wiosenną Akcję Pomocy Płazom Puszczy Białowieskiej. Jej celem jest ochrona płazów żyjących w dolinie Narewki. Droga wybudowana przez człowieka przecięła szlak wiosennej migracji płazów do miejsc rozrodu. Płazy giną pod kołami samochodów. Ważne jest uratowanie chociaż części zwierząt.

            21 kwietnia klasy IIIb i IIIc wzięły udział w wiosennej Akcji Pomocy Płazom, której towarzyszyły zajęcia edukacyjne. Prowadziła je pracowniczka Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN. Celem zajęć było przybliżenie uczestnikom wiedzy o płazach, przekonanie ich, że „żaba" wcale nie jest straszna.

             

            Monika Lewczuk

            Julita Tokajuk

          • Warsztaty busłowych łap

          • W kwietniu uczniowie klas IIc, IIIb i IIIc wzięły udział w warsztatach pieczenia busłowych łap, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach. Pierwszym punktem zajęć była pogadanka z uczniami na temat tradycji wypieku tego specjału, jak również rozmowa na temat bociana, który jest nierozerwalnie związany z tą tradycją.

            Po części teoretycznej uczniowie wyrabiali ciasto, formowali busłowe łapy i wypiekali je. W oczekiwaniu na pyszne i pachnące smakołyki uczniowie zagrali w specjalnie przygotowaną do tej okazji grę planszową, doskonaląc umiejętność współdziałania w grupie.

            Wspólne delektowanie się smakiem i zapachem pysznych busłowych łap na zakończenie zajęć było najlepszą nagrodą za wysiłek i starania włożone w ich przygotowanie. Nikt nie wrócił do szkoły z pustym brzuszkiem. A pełnemu brzuszkowi towarzyszył szeroki uśmiech na twarzy uczniów.

            Dorota Siomko

            Julita Tokajuk

            Monika Lewczuk

          • Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          •             Dnia 28.04.2022 r o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Zawodowych                   w Hajnówce , ul. 3 Maja 25  odbył się Powiatowy Etap XLIII Edycji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym . Szkołę Podstawową nr 4 w Hajnówce reprezentował zespół składający się z trzyosobowej drużyny :

            Wiktoria Denisiuk kl. VII d ;

            Mikołaj Bugwin kl. VI a ;

            Andrzej Michalczuk kl. VI a ;

            Opiekunem drużyny był nauczyciel techniki : Aleksy Oniszczuk - Ochrymiuk .

                     Uczniowie rozwiązywali zadania teoretyczne dotyczące przepisów ruchu drogowego .Następnie odpowiadali na pytania związane z zasadami udzielania pierwszej pomocy . Kolejnym etapem konkursu był przejazd rowerem po torze sprawnościowym  , gdzie uczniowie mogli zademonstrować swoje umiejętności praktyczne jazdy na rowerze .

                     Na trzynaście zaproszonych szkół podstawowych uczniowie naszej szkoły zajęli szóste miejsce . Laureaci konkursu , a także wszyscy uczestnicy , otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki .

                                                                      Opracował : Aleksy Oniszczuk-Ochrymiuk .

             

             

             

             

             

          • Razem dla potrzebujących z Ukrainy

          • Marzec upłynął na intensywnych działaniach wolontaryjnych, w których byli zaangażowani niemal wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice i administracja. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie szybko zdecydowaliśmy, że nie możemy być obojętni. Najpierw nawiązano współpracę z PAH i założono skarbonkę pod akcją Polskiej Akcji Humanitarnej „Sos Ukraina”. Konto naszej zbiórki natychmiast zaczęło się zapełniać datkami. 

            Największą jednak częścią naszych prac były różne akcje w szkole, prowadzone w ramach pomocy ludziom z kraju ogarniętego wojną. Naszą główną myślą przewodnią był pokój na świecie. Dlatego, dzięki cudownej pracy dzieci z klas 1-3, szybko nasze korytarze zostały ozdobione  gołębiami. Pierwszy naszym pomysłem były kiermasze ciast. Należy podkreślić, że nie mogłyby się odbyć bez niezwykłej pracy rodziców. Stoły zapełnione były ciastami, ciasteczkami, muffinami, rogalikami i galaretkami! Odzew rodziców był tak duży, że podzieliliśmy się na cztery oddzielne kiermasze w różnych terminach. I tak, od klasy 1 aż do 8 wszyscy wypiekali, sprzedawali, kupowali i jedli! 

            Gofry Pokoju to inicjatywa wolontariuszy z klasy 8d. Dziewczyny pokazały, że potrafią bardzo ciężko pracować, aby czynić dobro. Cztery rozgrzane do czerwoności gofrownice okazały się strzałem w dziesiątkę. Do tego wspaniała współpraca z mamami, które co chwilę dowoziły zmiksowane ciasto i sukces gwarantowany.

            Następną atrakcją była loteria fantowa przeprowadzona w klasach 1-3, która cieszyła się ogromnym sukcesem. Dzieci były zachwycone możliwością wygranej! 

            Dużymi krokami zbliżała się Wielkanoc, więc zrobiliśmy ozdoby Wielkanocne, które wystawiliśmy na sprzedaż w Urzędzie Miasta Hajnówka. Prace przekazali uczniowie z klas 1-3 i 4-8. Przy tej okazji odkryły się talenty plastyczne uczennic z klasy 7, które za każdym razem tworzyły niezwykłe plakaty reklamujące poszczególne wydarzenia. Ich prace, choć już nieaktualne, długo zdobiły tablice na szkolnych korytarzach. 

            Wszystkie przeprowadzone inicjatywy dowiodły, jak wiele możemy dokonać w naszej szkole, gdy współpracujemy. Gdy nie ma rywalizacji, a jest jeden wspólny cel - dobro! Rodzice, uczniowie, nauczyciele i administracja. Wszystkim należą się brawa i podziękowania. 

            W rezultacie naszych działań oraz wpłat prywatnych darczyńców na skarbonkę.pl została uzbierana kwota 16946 zł. Konto PAH zasililiśmy sumą 8037 zł., która niesie pomoc uchodźcom zarówno w Polsce, jak i potrzebującym w Ukrainie. Pozostała kwota została przeznaczona na doraźną pomoc rodzinom uciekającym przed wojną, które są już z nami lub wciąż dołączają do naszej szkoły. 

        • Laureatka II PRZEGLĄDU NIEZAWODOWEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ „PIKTOGRAMY”
          • Laureatka II PRZEGLĄDU NIEZAWODOWEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ „PIKTOGRAMY”

          • Już po raz drugi Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zorganizował  Wojewódzki Przegląd Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy. 

             16 marca 2022 r.  w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe.  

            Magdalena Kiendyś, uczennica  klasy IV a,   zajęła I miejsce w kategorii Mistrzowie Recytacji. 

            5 kwietnia 2022 roku  podczas  wojewódzkich  eliminacji w Białymstoku  Magda reprezentowała  powiat hajnowski.   Zachwyciła jury wierszem Hanny Niewiadomskiej ,,Rogal i Bułka”.  W kategorii uczniów klas 4-8 zdobyła III miejsce.  

            8 kwietnia  odbyła się uroczysta Gala Laureatów, podczas której wręczone zostały nagrody i dyplomy. 

            Gratulujemy!  

            Tekst B. Sylwestruk 

            Zdjęcia B.  Kiendyś 

             

             

        • WYCIECZKA NA PRIMA APRILIS
          • WYCIECZKA NA PRIMA APRILIS

          •     1 kwietnia uczniowie klasy VII c i VII d odbyli wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w centrum rozrywki LOGICGAMES. Wiele emocji i zmęczenia dostarczyła zabawa w laserowy paintball. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykonywali poszczególne zadania w tzw. pokojach zagadek. Choć nie było to łatwe, młodzież starała się wywiązać z powierzonych zadań.

                W następnej kolejności udaliśmy się do Muzeum Medycyny i Farmacji, które znajduje się przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami z zakresu dawnej medycyny i farmacji, obejrzeli ciekawe eksponaty i sprzęty medyczne. Poczuli również klimat apteki z przełomu XIX i XX wieku. Następnie uczniowie własnoręcznie wykonali figurki z gipsu - Pałac Branickich.

            B. Kiendyś, E. Prokopiuk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie